V USA jsem psal článek o tom, co mě tam štvalo. A tak jsem si řekl, že udělám to samé i teď s Itálií 🙂 Ale abych jen nekritizoval, příště napíšu o tom, co na Itálii miluju, není toho totiž vůbec málo. Ale teď negativa. Je možné, že ještě nějaké přibudou, až mě zase něco naštve.
Je tu drahé pivo
Zásadní problém pro Čecha v Itálii, jako i jinde v západní Evropě, je ten, že nejlevnější točené půllitrové pivo, které široko daleko najde, stojí 4 eura. Lahvové pivo cenově vcelku ujde – klasická cena je okolo 20 korun za půl litru. No a samozřejmě tu pivo není tak dobré jako to naše české, ale na to už musíme být v cizině zvyklí 🙂
Polední pauzy
Obchody otevřou ráno v 8, ve 13:00 si ale dají přestávku na oběd. Třeba tříhodinovou. A to je celkem otravné, když na to nejste zvyklí – v půl druhé odpoledne si vyjedete z domu něco koupit a oni mají ještě hodinu zavřeno.
Řidiči a silnice
Lehce klišé, ale italští řidiči si to opravdu zaslouží. Přednost chodců na přechodu jim nic neříká a troubení je nutností na každém kilometru. Silnice tomu odpovídají, obzvlášť v jižnějších částech Itálie – z jednoho pruhu se najednou stanou tři, značky občas nedávají smysl, parkuje se kde se to zrovna hodí.
Semafory nefungují
S dopravou se váže ještě jeden problém. Semafory jsou často tak hloupě nastavené, že na dané křižovatce všichni čekají a nikdo nejede. A to třeba 20 vteřin. Na druhou stranu to má tu výhodu, že nikdo neřeší, když třeba na kole projedete křižovatkou na červenou. Odzkoušeno s městským policajtem na chodníku vedle silnice.
Coperto
Ve většině restaurací, kde se dá sedět, si všimnete malého nápisu na konci menu – Coperto 1,50 €. Jedná se o “nucené dýško”. Poplatek ve výši od 1 do 2,5 eur má sloužit na pokrytí nákladů spojených s obsluhou, ušpiněnými talíři a příbory, použitými ubrousky apod. No a když si dáte jídlo za 6 euro, další 2 k tomu jsou celkem nepříjemnou záležitostí.
Autobusy nemají IDOS
Lidi, měli bychom být strašně hrdí na svou veřejnou dopravu. Když chcete totiž jet v Itálii někam autobusem, připravte se na jeden velký zmatek. Neexistuje nic jako náš IDOS, musíte hledat na různých stránkách různých společností, a většinou stejně najdete jen neaktuální informace. Vlaky jsou na tom o dost lépe, trenitalia.it je vcelku přehledný web, jenže vlaková doprava je často několikanásobně dražší než ta autobusová.
Zásuvky
Elektrické zásuvky v Itálii mi zůstávají záhadou. Existují zde čtyři druhy zástrček – širší dva kolíky, užší dva kolíky, širší tři kolíky a užší tři kolíky. Některé zásuvky podporují širší i užší kolíky, některé ne. Širší a užší nejsou kompatibilní, takže třeba k českému notebooku musíte shánět převodku. Ale pozor, do některých převodek se nevejdou širší kolíky. No prostě bordel!
Nepijí se tu sirupy
Mám moc rád ovocné sirupy, ale v Itálii se skoro vůbec neprodávají. Když už vůbec nějaký sirup v supermarketu je, je nesrovnatelně horší a dražší, než naše sirupy.